4.6. Speciális írások

Budapest egyik kerületének szakrendelőjében dolgozom, az alábbiakban két olyan jelrendszert mutatok be, melyeknek erős kötödésük van az egészségügyhöz. Vannak olyan társaitok, akik számára a kommunikáció nehézséget jelent, az egyik írásrendszert vakok, a másikat beszédképtelenek számára fejlesztették ki.

Braille-írás: az 1700-as évek végén Párizsban egy férfiú intézetet alapított vakok számára, ahol írás és olvasás, oktatás is folyt. Domború latin betűk segítségével tanítottak olvasni, és vonalzó használata mellett írták le a tanulók a jeleket. Ez a módszer nem vezetett eredményre. Louis Braille ötletét tovább fejlesztve Charles Barbier olyan írást dolgozott ki, amely sötétben is olvasható volt. Elsősorban nem vakok számára fejlesztette ki, hanem hadviselése során titkosírásként alkalmazta. Ez a jelrendszer az egész világon elterjedt, Magyarországon 1893-ban vezették be.

Magyar Braille ABC

Bliss nyelv: halmozottan sérült mozgás- és beszédképtelen gyermekek és fiatalok gyógyító-fejlesztő nevelése során egy lehetséges eszközként használják, jelenleg 120 alapjelből áll. A kommunikáció táblákon vagy számítógépes eszközökön (kommunikátorokon) elhelyezett képek, grafikus ábrák, Bliss-jelképek, betűk és szavak segítségével történik.

Bliss-jel      Bliss-jel